Neden Bir Alan Adına İhtiyacınız Var?

İdeal alan adı, insanların neden çevrimiçi ortamda olduğunuzu anlamasını sağlar.

Daha fazla dikkat ve ziyaretçi çekmek için doğru alan adı uzantısını bulmalısınız.

İlk adım, daha önce alınmamış olan en iyi alan adı için bir domain sorgulaması yapmaktır. .com alan adı genellikle en popüler seçimdir, ancak bu seçenek alındıysa alan adınızın başka bir versiyonunu da bulabilirsiniz.

Alan adınızı mümkün olduğunca kısa ve kolay telafuz edilebilir bir şekilde seçmelisiniz, böylece insanlara alan adınızdan bahsederken zorlanmayacak ve akılda kalıcı olacaksınız. Alan adı seçimi yaparken kullanıcı deneyimini ve google'ın seo yönergelerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmalısınız.

Alan adı satın alma işlemi bir ev satın almaktan ziyade kiralamaya benzer. Alan adı teknik olarak size ait olmaz, ancak kaydettirdiğinizde, yıllık ödemesini yaptığınız sürece sizin olur.

Bize ulaşın; sektörünüzü, potansiyel müşterilerinizi ve rakiplerinizi analiz ederek sizin için en doğru alan adını seçelim.

İnternetin Karmaşık Dünyasında Yalnız Değilsiniz

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı, web sitesi adıdır; genelde bir üst düzey ve ikinci düzey alan adından oluşur. Üst düzey alan adı (TLD), noktanın sağ tarafında bulunan alan adının parçasıdır ve en yaygın kullanılanları .com, .net ve .org’dur.

Herkes tarafından kaydettirilebilirler. İkinci düzey alan adı (SLD) ise noktanın sol tarafında bulunan alan adının parçasıdır . Örneğin ‘coolexample.com’ adresindeki SLD ‘coolexample’ ikinci düzey alan adıdır.

Ayrıca, web tarayıcıları birbirleriyle iletişim kurmak için IP adreslerine ihtiyaç duyduğundan, her alan adının kendisine atanmış benzersiz bir IP adresi vardır ve bu bir açık adrese benzer. Biri alan adınızı web tarayıcısına girdiğinde, Alan Adı Sistemi (DNS) bunu ilişkili IP adresine dönüştürerek tarayıcının adresi bulmasını ve ilgili web sitesini size göstermesini sağlar.

Whatsapp İletişim

Alan Adı (Domain) Nasıl Seçilmelidir?

Bir alan adı kaydettirmek çok kolay olsa da, iyi bir alan adı stratejinizin olması mümkün olan en iyi alan adını almanıza yardımcı olur.

Akılda kalıcı olmalıdır. Bu yüzden çok sayıda işletme, içinde adlarının geçtiği alan adlarını tercih etmektedir. Hatta bazı işletmeler beğendikleri alan adını aldıktan sonra firmalarının ismini seçer.

Genellikle ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur, bu sayede müşterilerin alan adınızı hatırlaması kolaylaşır. Ayrıca rakam veya tire işareti kullanmaktan kaçınmalısınız.

Whatsapp İletişim
Alan Adı (Domain) Nasıl Seçilmelidir?